Často kladené otázky

Návšteva u lekára môže byť stresujúca situácia. Po stanovení diagnózy anémie sa vaša úzkosť môže zvýšiť. V takýchto okamihoch je ľahké stratiť zmysel pre orientáciu. Pred návštevou lekára si pripravte niekoľko otázok, ktoré by ste mu mali položiť:

  1. Aký typ anémie mám?
  2. Čo spôsobilo moju anémiu?
  3. Je moja anémia plne liečiteľná?
  4. Aký bude plán liečby?
  5. Kedy sa môžem začať cítiť lepšie?
  6. Aká dlho bude liečba trvať?

Tu sú len niektoré príkladové otázky. Ak máte ďalšie, zapíšte si ich do telefónu. Pokračujte a položte ich svojmu lekárovi. Odborník vám isto vyjasní vaše pochybnosti o väčšine tém. Tiež je užitočné si zaznamenať jeho odpovede, aby ste si odporúčania zapamätali.

Väčšina prípadov anémie je liečiteľná. Dokonca niektoré mierne formy anémie nevyžadujú klinickú liečbu, ale zmenu životného štýlu a stravovania. Je dôležité dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa stravy a liekov, bez ohľadu na závažnosť vašej situácie.

Liečba anémie u malých detí často zahŕňa obmedzenie príjmu kravského mlieka, pretože niektoré deti majú problémy s trávením. Mlieko obohatené železom môže byť náhradou. Keď dieťa rastie, lekár pravdepodobne odporučí stravu bohatú na železo.

V prípade, že strava nepostačuje, môže byť potrebné zvážiť užívanie liekov.

Niektoré formy anémie nie sú liečiteľné. Ak sa s nimi stretávate, môžete dodržiavať niekoľko jednoduchých pokynov:

  1. Dodržiavajte vyváženú stravu. Nedostatočná výživa môže zhoršiť anémiu. Ak máte diagnostikovaný nevyliečiteľný druh anémie, poraďte sa so svojím lekárom a dietetikom o vhodnej strave, ktorá obsahuje potraviny bohaté na železo, vitamín B12 alebo kyselinu listovú.

  2. Piť dosť vody. Odporúčané množstvo vody je asi 3,7 litra denne pre mužov a 2,7 litra pre ženy, ale individuálne potreby závisia od hmotnosti, kalórií a aktivity.

  3. Pravidelne cvičte. Fyzická aktivita je dôležitá pri zvládaní anémie. Pred začatím cvičenia sa poraďte so svojím lekárom, ktorý vám odporučí vhodný typ cvičenia.

  4. Dbajte na osobnú hygienu. Pravidelné umývanie rúk môže zabrániť infekciám, ktoré sú pre ľudí s anémiou špeciálne nebezpečné.

  5. Navštevujte pravidelne zubára. Ľudia s anémiou môžu mať zubné problémy, preto je dôležité mať pravidelné kontroly u zubára.

Nie, anémia nepriamo nevedie k leukémii. Avšak pacienti trpiaci leukémiou majú zvýšené riziko vzniku anémie, pretože obe stavy ovplyvňujú krv pacienta.

Áno, z dlhodobého hľadiska môže nevyliečená anémia viesť k život ohrozujúcemu zlyhaniu viacerých orgánov. Preto je veľmi dôležité, aby ste zostali v kontakte so svojím lekárom, ak vám bola diagnostikovaná anémia.

Samozrejme, nadmerné krvácanie z menštruácie je jednou z možných príčin anémie.

[1]  Natu. Care. 2024. Anemia: co to, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, prognozy natu.care. [online]. Dostupné na: https://natu.care/pl/zdrowie/anemia

[2]  Najlekáreň s.r.o. 2024. Čo je anémia a ako ju liečiť? [online]. Dostupné na: https://www.najlekaren.eu/aktuality/co-je-anemia-ako-liecit.html