Anémia chronických ochorení
Anémia chronických chorôb (ACD) je druhou najčastejšou formou anémie, hneď po anémii z nedostatku železa (sideropenická anémia). Na rozdiel od sideropenickej anémie, ktorá je spôsobená nedostatkom železa a stopových prvkov v potrave, ACD nie je priamo spojená s nedostatkom týchto látok.
Akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje dlhotrvajúci zápal, môže viesť k anémii chronickej choroby. Medzi tieto stavy patria dlhodobé infekcie (ako je HIV alebo tuberkulóza), ochorenia obličiek a rakovina. Väčšina týchto stavov spôsobuje anémiu tým, že zníži hladinu hormónu nazývaného erytropoetín (EPO) v tele. EPO je hormón produkovaný obličkami, ktorý stimuluje kostnú dreň k tvorbe nových červených krviniek. Stavy, ktoré vedú k anémii chronickej choroby, znížujú produkciu EPO v obličkách a niektoré môžu brániť kostnej dreni v reakcii na EPO, čo vedie k menšiemu počtu nových červených krviniek.
Anémia chronickej choroby sa často vyskytuje v dôsledku infekčných a zápalových ochorení, ako sú bakteriálna endokardiitída (zápal srdcových chlopní), zápal kostí, panvové zápaly a mykózy. Tiež sa môže objaviť pri reumatoidnej artritíde, autoimunitných chorobách a nádorových ochoreniach.
Medzi hlavné príčiny anémie chronickej choroby patria:
- Chronické infekcie, ako tuberkulóza, borelióza, endokarditída
- Zápalové ochorenia, ako reumatoidná artritída, systémový lupus, zápalové ochorenia črevnej sliznice
- Časté detské infekcie, ako infekcie ucha, močových ciest
- Zlyhanie srdca alebo obličiek
- Rakovina a cukrovka
Pri anémii chronických ochorení nedochádza k efektívnemu využitiu železa pre tvorbu krvi, aj keď jeho telesné zásoby sú dostatočné. Anémia spôsobená infekčnými ochoreniami a anémia z chronických zápalových stavov majú podobný mechanizmus vzniku a klinicky sa od seba ťažko odlišujú. Spoločným znakom tohto typu anémie je hypoferémia, teda znížená hladina železa v plazme, čo je spôsobené obmedzeným vstrebávaním železa cez črevnú stenu.
Anémia zápalového stavu je prirodzenou obrannou reakciou organizmu a jej liečba spočíva v zmiernení príčinného ochorenia, nie v podávaní železa s cieľom zmierniť anémiu. Zvýšená tvorba hepcidínu pri zápale a infekciách bráni vstrebávaniu železa. Potlačenie tvorby alebo účinku hepcidínu by však mohlo mať nežiaduce účinky a zhoršiť stav pacienta.
Znížená hladina železa v sére, ktorá je charakteristická pre anémiu zápalového a infekčného stavu, v skutočnosti prispieva k posilneniu obranyschopnosti organizmu proti infekciám a redukcií agresivity rakovinových buniek. Hepcidín, blokujúc vstrebávanie železa, má nepriamy, ale významný antimikrobiálny účinok a prispieva aj k regulácii vzniku rakoviny.
Pri anémii spôsobenej chronickým zápalom, infekciou a malignitou (rakovinou) podávanie železa môže mať kontraproduktívne účinky, ako je zhoršenie priebehu chronickej infekcie alebo zvýšenie agresivity nádoru. Mnohí lekári preto považujú podávanie železa pri anémii spôsobenej chronickými stavmi za neopodstatnené.
Klinické prejavy sa niekedy môžu obmedzovať len na chudokrvnosť, pričom základné ochorenie môže dlho prebiehať bez prejavov. Anémia chronickej choroby môže sprevádzať únavu, dýchavičnosť, slabosť, závraty, bolesť na hrudníku, stratu hmotnosti, nočné potenie, stratu chuti do jedla, bolesti svalov a kĺbov. Niektorí jedinci s touto anémiou však nemusia pociťovať žiadne príznaky a ochorenie bude diagnostikované až po vykonaní krvných testov z iného dôvodu.