Anémia sa diagnostikuje na základe zníženej koncentrácie hemoglobínu na 1liter krvi. Ľahká anémia je charakterizovaná hladinou hemoglobínu (Hb), ktorá je znížená ale neklesá pod 100 g/l, stredná medzi 100-80 g/l a ťažká pri hladine hemoglobínu nižšej než 80 g/l.

Prvým krokom na diagnostiku anémie je vyšetrenie krvného obrazu. Laboratórne vyšetrenie nám umožní získať štyri základné hodnoty: počet erytrocytov, koncentráciu hemoglobínu, stredný objem erytrocytov a šírku distribúcie erytrocytov, ktoré umožnia spočítať ďalšie tri hodnoty: hematokrit, stredný obsah hemoglobínu v erytrocytoch a strednú koncentráciu hemoglobínu v erytrocytoch. Tieto hodnoty sa porovnávajú s hodnotami určenými pre daný vek a pohlavie.

Okrem počtu erytrocytov a hladiny hemoglobínu sú dôležité údaje o veľkosti erytrocytov potrebné pre určenie príčiny anémie. Počet retikulocitov je kvantitatívnym meradlom na zhodnotenie tvorby erytrocytov v kostnej dreni, jej reakcie na anémiu a schopnosť kompenzácie krvnej straty.

K laboratórnym vyšetreniam patrí sedimentácia erytrocytov, feritín, železo v sére, transferitín, kyselina listová, vitamín B12 v sére a vyšetrenie renálnych funkcií. V krajných prípadoch sa vyšetrujú prekurzory erytrocytov priamo z kostnej drene. 

Diagnostika anémie sa zameriava na potvrdenie anémie a na určenie patogenetického mechanizmu. Základné vyšetrenie anémie pozostáva zo spomínanej laboratórnej a klinickej fázy. Správne odobratá anamnéza a tiež kompletné fyzikálne vyšetrenie sú predpokladom správne stanovenej diagnózy.

Pri anamnéze treba klásť dôraz na špecifické otázky týkajúce sa trvania symptómov, znaky hypoxie, výkonnosti, zmeny vlastnosti kože a slizníc, stolica, moč, telesná teplota, gynekologická anamnéza, rodinná anamnéza, lieková anamnéza, diéta, telesná hmotnosť, kontakt so škodlivinami.

Pri základnom fyzikálnom vyšetrení je potrebné cielene sa zamerať na orgány, ktorými sú koža a sliznice, oči, ústna dutina, tiež na hrudník, brucho, lymfatické uzliny a neurologické orientačné vyšetrenie. Nakoľko anémia u starších pacientov býva kombinovanej genézy, polymorbidita(pomer počtu chorých osôb k počtu obyvateľov) často skresľuje hematologické nálezy. 

Hore môžete vidieť fotografie hematologického analyzátora z oddelenia hematológie v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici – prístroja od firmy Beckman Coulter, konkrétne modelu DxH 900.

Analytický prístroj poskytuje presnú kvantifikáciu krvných doštičiek, erytrocytov a leukocytov. Využíva modernizovaný Coulterov princíp s digitálnou impedanciou a sofistikované algoritmy, ktoré zabraňujú opakovanému meraniu rovnakej bunky. Technológia VCSn meria objem a vnútornú štruktúru buniek, vrátane rozptylu svetla, a poskytuje až 70 rozličných metrík na bunku. Proces začína v zmiešavacej komore, kde sa krv mieša s reagenciami a konzervačnými látkami. Po inkubácii sa vzorka presúva do modulu MTM, kde izometrické prúdenie a laserové osvetlenie umožňujú detailnú analýzu. Senzory zachytávajú rozptýlené svetlo, čo umožňuje kategorizáciu buniek a poskytuje ďalšie údaje o ich vlastnostiach. Pri meraní hemoglobínu lytický agent rozkladá erytrocyty a mení hemoglobín na stabilný pigment, pričom leukocytové jadrá zostávajú nedotknuté. Systém impulzovej detekcie rozlišuje medzi živými a neživými časticami, združenými bunkami a ich fragmentmi. Elektrický prúd určuje objem leukocytov, ich vodivosť odhaľuje bunkové membrány a vnútorné zloženie, a rozptyl svetla poskytuje informácie o veľkosti a vnútornej štruktúre. Táto technika umožňuje podrobnú analýzu bez potreby fluorescencie a poskytuje komplexný pohľad na charakteristiky bielych krviniek. Kombinované prúdy a rozptyl svetla získavajú detailné informácie o každej bunke, ktoré sa následne analyzujú a porovnávajú.

[1]

[2]

Bežné hodnoty hemoglobínu – spodná hranica

[1]   Beckman Coulter. 2018. [online]. Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=Rz7PIDRCRDQ

[2]   Beckman Coulter. 2024. [online]. Dostupné na: https://www.beckmancoulter.com/products/hematology/clinical-hematology-parameters