Terapia anémie, vrátane sprievodnej a podporné terapie, je
podmienená identifikovaným vyvolávajúcim faktorom.
Pred zahájením liečby doplnkami výživy, je vhodné presne stanoviť príčinu anémie.
Prípady strednej až závažnej závažnosti a liečba u starších pacientov by mali byť ponechané do kompetencie odborníkov, pretože je nevyhnutné správne identifikovať konkrétnu príčinu ochorenia.
V týchto situáciách môžu byť predpísané lieky, ktoré sa podávajú perorálne (ústami) alebo intravenózne (do žily). Zároveň je nevyhnutné dodržiavať vyváženú stravu, bohatú na minerály. V prípade závažných foriem anémie sa môže stať nevyhnutnou transfúzia krvi.
Je dôležité užívať železo nalačno, pol hodiny až hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po jedle. Po troch mesiacoch užívania lekár skontroluje krvný obraz. V prípade úspešnej liečby železom sa sledované hodnoty normalizujú približne do 8 týždňov. Celková dĺžka liečby by mala byť 3 – 4 mesiace na doplnenie zásob.
Pri anémii spôsobenej nedostatkom vitamínu B12 alebo kyseliny listovej sa podáva vitamín B12, niekedy aj železo. Niektoré zriedkavé druhy anémie vyžadujú špecializovanú starostlivosť v hematologických oddeleniach. V prípade anémie spojenej s poruchou alebo zníženou tvorbou červených krviniek môže byť transplantácia kostnej drene potrebná pri vhodnom darcovi.
Hemoterapia
Liečba krvou, krvnými prípravkami a derivátmi je neoddeliteľnou súčasťou liečby v hematológii. Základným princípom podávania tejto liečby je vtedy, keď nie je možná iná účinná liečebná stratégia.
Podanie hemoterapie je na základe komplexného zhodnotenia stavu, na hĺbke anémie, rýchlosti vzniku a postupu, schopnosti organizmu kompenzovať anémiu a predísť ďalšej hypoxii. Pri krvnej strate 30-40 % je vysoko pravdepodobné podanie substitučnej liečby. Pri strate väčšej než 40 % je podanie substitučnej liečby neodkladná.
Substitučná hemoterapia erytrocytovou masou sa podáva pri závažných anémiách.
Indikácia je doporučená pri poklese hemoglobínu pod 70 g/l. Podávanie nesie so sebou určité riziká a môže viesť k určitým komplikáciám. Komplikácie podania sú obehové preťaženie, teplotné reakcie, alergické reakcie, potransfúzne infekcie, anafylaktický šok a hemolytické reakcie.
Efekt hemoterapie prejavený hneď na druhý deň od podania je spôsobený regeneráciou a zlepšením oxygenácie tkaniva. V prípade pacientovej nedostatočnej erytropoézy začne hemoglobín klesať už do 3 týždňov od podania a pacient opäť pociťuje prejavy anémie. U pacientov nad 60 rokov sa odporúča podávať len jedna transfúzia za deň, aby sa predišlo preťaženiu krvného obehu.
Erytrocytové koncentráty sa získavajú z celej krvi. Transfúzna liečba i keď má svoje pravidlá a obmedzenia je individuálna a rozhodnutie o podaní je vždy v rukách lekára. Očakávaný efekt transfúzie je individuálny. No väčšina pacientov sa po podaní cíti lepšie.
Dôsledky neliečenej anémie:
- Problémy so srdcom: Neliečená anémia môže spôsobiť nepravidelný alebo zvýšený srdcový tep a v extrémnych prípadoch aj srdcové zlyhanie.
- Extrémna únavnosť: Bez liečby sa únava môže stať taká intenzívna, že obvyklé denné činnosti budú náročné.
- Komplikácie v tehotenstve: Neliečená anémia u tehotných žien môže viesť k predčasnému pôrodu alebo nízkej pôrodné hmotnosti dieťaťa.
- Obmedzený rast: Anémia u detí, ak nie je liečená, môže ovplyvniť ich rast a vývoj a oslabiť imunitný systém.
- Smrť: Niektoré vážne typy anémie, ako napríklad kosáčikovitá anémia, môžu v extrémnych prípadoch viesť k úmrtiu, pričom starší ľudia majú vyššie riziko úmrtia na anémiu ako mladší jedinci.