Symptómy a príčiny

Prejavy anémie rozdeľujeme na všeobecné a špecifické. Všeobecné príznaky nachádzame pri všetkých typoch anémií, vznikajú z dôsledku hypoxie organizmu. Zasahujú hlavne centrálny nervový systém a kardiovaskulárny systém s jeho následnou kompenzačnou reakciou. U jednotlivých anémiách nachádzame špecifické prejavy typické pre danú anémiu. 

U mnohých pacientov je priebeh anémie skrytý a symptómy môžu byť nešpecifické. Pacienti s anémiou najčastejšie udávajú pocit únavy a slabosti, celkovú skleslosť a zníženú schopnosť koncentrovať sa. Pri závažných anémiách si pacienti často sťažujú na namáhavé dyspnoe. Pri veľmi ťažkých anémiách organizmus reaguje kompenzáciou zvýšením srdcového objemového výdaju, ktorý vedie k poteniu, srdcovej nedostatočnosti. Častým a pre diagnostiku dôležitým ukazovateľom strednej a ťažkej anémie je bledá koža, sliznice, nechtové lôžka, miskovito prehnuté nechty a praskliny na ústnych kútikoch. 

U pacientov v staršom veku sa vo väčšine prípadov anémia ako samostatný symptóm vyskytuje zriedka. Najčastejšie býva súčasťou pridružených chorôb. Znížené dodávanie kyslíka organizmu sa odzrkadľuje na fyzických funkciách, svalovej výkonnosti, upadajúcich kognitívnych funkciách a kolapsoch. 

K subjektívnym symptómom patrí únava, závrate, podráždenosť, slabosť, malátnosť, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, svrbenie kože, závrate, gastrointestinálne ťažkosti, nechuť do jedla, psychické zmeny, nespavosť. 

K objektívnym symptómom priraďujeme bledosť kože a slizníc, dýchavičnosť, dyspnoe, tachykardie, prípadne šelest na srdci, zvyčajne nízky tlak krvi, plytký a zrýchlený pulz, opuchy, zmeny na očných spojovkách, hladký lesklý jazyk, chudnutie. 

Hlavné príčiny anémie

  • Nedostatočná krvotvorba

Ak  kostná dreň neobnovuje stratu alebo vytvorené červené krvinky majú nedostatočnú funkciu a skoro zaniknú, tvorba krvi je neefektívna a následkom toho vzniká anémia. Anémie spojené s chronickými stratami krvi z tela patria do kategórie anémií z dôvodu nedostatočnej tvorby krvi, konkrétne kvôli nedostatku železa.

  • Krvácanie

Človek má v tele približne 5 až 6 litrov krvi, pričom v prípade náhleho krvácania môže stratit až 1,5 litra krvi. V prípade pomalého krvácania sa tento objem môže zvýšiť na až 2,5 litra krvi. Organizmus reaguje na menšie straty krvi presunom z krvných zásobární, ako je pečeň a slezina, a tiež presunom tkanivového moku do krvi. Tento proces však vedie k zriedeniu krvi a opätovnému výskytu anémie. 

  • Chronické choroby

U ľudí postihnutých ochoreniami, ako sú rakovina, HIV/AIDS, reumatoidná artritída a zlyhanie obličiek, dochádza k nedostatočnej tvorbe červených krviniek, čo vedie k vzniku tzv. anémie chronických chorôb (ACHCH). Zápal v organizme bráni v účinnom využívaní uloženého železa a to má za následok obmedzenú produkciu krviniek v kostnej dreni.

  • Nedostatok železa

Nedostatok železa môže vzniknúť v dôsledku straty krvi, napríklad pri nadmernom krvácaní počas menštruácie alebo mimo nej, pri výskyte vredov a nádorov. Ďalšou možnou príčinou môže byť neschopnosť tela efektívne absorbovať železo, ako napríklad v prípade celiakie alebo po operácii žalúdka. Nedostatok železa sa môže prejaviť aj v obdobiach, keď je potreba organizmu požadovať vyššiu dávku železa, napríklad v detstve, počas adolescencie alebo v tehotenstve. 

Nedostatočný prísun potravín bohatých na železo do stravy, čo môže byť spôsobené nutričným deficitom alebo stravovaním na báze vegetariánstva a vegánstva, môže tiež prispieť k anemickému stavu. 

Nadmerné cvičenie môže viesť k nedostatku železa, pretože športovci, ktorí sa venujú vytrvalostným športom, vylučujú železo močom a v dychu.

  • Nedostatok vitamínov

Anémia z nedostatku vitamínov sa môže vyskytnúť v prípade, ak strava nezahŕňa dostatočné množstvo vitamínu B12 a kyseliny listovej alebo ak existujú poruchy tráviaceho traktu, ktoré bránia ich absorpcii.

  • Genetika

Dedičnosť hrá rolu v niektorých formách anémie, ako napríklad v prípade kosáčikovej anémie a talasémie.

  • Iné príčiny

Existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré môžu prispieť k vývoju anémie, vrátane užívania určitých liekov, vystavenia sa chemickým látkam, infekcií vírusmi a fyzikálnym vplyvom, ako je žiarenie.