Megaloblástická anémia (perniciózna)

Okrem železa, telo potrebuje pre tvorbu dostatočného množstva zdravých červených krviniek aj foláty (kyselinu listovú) a vitamín B12. Kyselina listová, rovnako ako vitamín B12, je nevyhnutná pre procesy syntézy DNA. Nedostatok tejto živiny môže spôsobiť poruchy v delení buniek. Strava, ktorá nezahŕňa dostatok týchto a ďalších kľúčových živín, môže mať za následok nedostatočnú tvorbu červených krviniek (erytrocytov) v tele. Niektorí jedinci môžu mať problémy s absorpciou vitamínu B12, čo môže viesť k anémii z nedostatku vitamínu, známej aj ako perniciózna alebo megaloblastická anémia.

Megaloblastická anémia sa vyskytuje v situáciách, kde bez ohľadu na príčinu dochádza k rovnakému typu poruchy, spočívajúcej v abnormálnej produkcii červených krviniek a ich skrátení životnosti v dôsledku nadmerného zničenia, čo sa deje v kostnej dreni a iných tkanivách. Určuje sa zvýšeným objemom krvných buniek (MCV) a hladinami vitamínu B12 v krvi. Erytrocyty tiež prejavujú hyperpigmentáciu (zvýšenie MCHC). Dôležitou súčasťou diagnostiky je hodnotenie gastrointestinálneho traktu.

  • Syndróm malabsorpcie.
  • Nedostatky v strave.
  • Chronický alkoholizmus.
  • Obdobie zvýšeného dopytu, ako je tehotenstvo, obdobie laktácie, alebo boj s rakovinou.
  • Užívanie určitých liekov, ako je metotrexát, antiepileptiká, alebo lieky proti tuberkulóze.
  • Črevné ochorenia, ako napríklad celiakia.
  • Chirurgické odstránenie alebo bypass veľkej časti čreva.
  • Ľudia s ochorením obličiek a podstupujúci dialýzu.

Nedostatok kyseliny listovej zvyčajne nevyvoláva priamo choroby nervového systému, avšak môže sa prejaviť zmenou farby kože, napríklad na chrbtovej strane rúk alebo v genitálnej oblasti. Nedostatok kyseliny listovej je obzvlášť kritický počas tehotenstva, keď môže viesť k vrodeným vadám u novorodencov, ako sú defekty neurálnej trubice, ktoré môžu zahŕňať vrodené vady mozgu a miechy, ako napríklad anencefália, myelomeningocele alebo meningocele.

Nedostatok vitamínu B12, známeho tiež ako kobalamín, môže byť spôsobený malabsorpciou v priebehu autoimunitných ochorení.

  • Diéta – Vitamín B12 sa nachádza hlavne v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Vegáni a vegetariáni, ktorí tieto potraviny nekonzumujú, by mali zvážiť užívanie doplnkov obsahujúcich vitamín B12. Okrem potravín živočíšneho pôvodu sú dobrým zdrojom vitamínov skupiny B aj potravinárske kvasnice a ich produkty.
  • Chirurgické zákroky na žalúdku – Po operáciách, kde je odstránená časť žalúdka alebo tenkého čreva, je obmedzená schopnosť organizmu absorbovať vitamín B12. Telo má nedostatok tzv. intrinsického faktoru. Je to látka bielkovinového charakteru tvorená v žalúdočnej sliznici, ktorá sa viaže s vitamínom B12 a umožňuje jeho absorpciu v tenkom čreve.
  • Črevné choroby – Chronické črevné ochorenia, ako je Crohnova choroba a celiakia, zhoršujú absorpciu vitamínu B12. Absorpciu vitamínov môžu obmedziť aj parazity v črevách, ako napríklad pásomnice, ktorou sa človek nakazí konzumáciou surových kontaminovaných rýb.

Príznaky závisia od závažnosti nedostatku. Senzorické poruchy a parestézia (brnenie) v rukách a nohách, necitlivosť v rukách a nohách, ako aj poruchy chôdze sú bežné príznaky. V závažných prípadoch môžu nastať periférne senzorické neuropatie, poruchy vibrácií a hlbokého vnímania, poruchy rovnováhy, poruchy močenia a zraku. Medzi ďalšie príznaky patrí strata chuti, pálenie jazyka, strata hmotnosti, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka. Psychické príznaky, ako sú depresia, poruchy pamäti a halucinácie, sú tiež možné. Zvýšené riziko rakoviny žalúdka alebo čriev je ďalším závažným následkom nedostatku vitamínu B12.