Sideropénická anémia
Sideropenická anémia predstavuje najčastejší typ anémie, ktorý vzniká v dôsledku nedostatku železa v organizme. Rizikové skupiny pre vývoj sideropenickej anémie zahŕňajú onkologických pacientov, jedincov s vredmi alebo ochoreniami tráviaceho traktu, ale aj vegetariánov. Kostná dreň, kde sa tvoria červené krvinky, potrebuje železo na tvorbu hemoglobínu. Bez dostatočného množstva železa sa nemôže vytvoriť potrebné množstvo hemoglobínu pre červené krvinky.
Príčiny:
1. Strata krvi: V krvi sa nachádza veľké množstvo železa obsiahnutého v červených krvinkách. Ak dochádza krvácaniu, železo sa stratí z tela. Napríklad ženy s výrazným menštruačným krvácaním sú náchylnejšie k anémii z nedostatku železa. K tichým stratám krvi môže dochádzať pri pomalom, chronickom (tzv. skrytom) krvácaní, ako sú žalúdočné alebo duodenálne vredy, hiátová hernia, polypy hrubého čreva alebo kolorektálny karcinóm. Tento typ krvácania je známy ako okultné krvácanie a je možné ho jednoducho zistiť zo vzorku stolice. Je to pomerne častá príčina chronického nedostatku železa. Gastrointestinálne krvácanie z žalúdočnej sliznice môže spôsobiť aj pravidelné užívanie niektorých voľnopredajných protizápalových liekov a liekov proti bolesti.
2. Nedostatok železa vo strave: Hlavným zdrojom železa pre ľudské telo je potrava. Mäso, vajcia a listová zelenina sú príkladmi potravín bohatých na železo. Najvyššie požiadavky na príjem železa má rastúci organizmus, preto je vyvážená strava dôležitá najmä v období dojčenia a v detstve.
3. Neschopnosť absorbovať železo: Železo sa z potravy absorbuje do krvi v tenkom čreve. Stredné črevné ochorenia, ako napríklad celiakia, alebo zápalové ochorenia negatívne ovplyvňujú schopnosť tenkého čreva absorbovať živiny z potravy. Pacienti po čiastočnom odstránení tenkého čreva môžu mať častejšie problémy s anémiou.
4. Tehotenstvo: Počas tehotenstva má organizmus zvýšené požiadavky na všetky dôležité živiny a stopové prvky, vrátane železa. Tieto ženy by mali užívať doplnky stravy obohatené o železo, pretože nedostatok môže byť nebezpečný nielen pre matku, ale aj pre vyvíjajúce sa dieťa. Ženy v tehotenstve majú navyše zvýšený objem krvi a produkujú hemoglobín aj pre rastúce plody.
Príznaky:
Príznaky sideropenického syndrómu môžu byť veľmi rozmanité:
1. Kožné zmeny: Nedostatok železa sa môže prejaviť kožnými problémami. Môže sa objaviť lúpanie a suchosť kože, ktorá sa nakoniec môže odlupovať. Časté sú aj trhliny v dlaniach, kútikoch úst a dokonca aj na končatinách. Vlasy môžu rýchlo šedivieť, stávajú sa krehkými a vypadávajú. Takmer štvrtina pacientov má problémy s nechtami, ktoré sú krehké, štiepivé alebo sa ľahko lámu. Nedostatok železa v skutočnosti ovplyvňuje tvorbu tkanivových buniek.
2. Zmeny v svalovom systéme: Nedostatok železa ovplyvňuje tvorbu svalového tkaniva a myoglobínu vo svaloch, čo vedie k únave a slabosti. U dospievajúcich a detí môže nedostatok železa ovplyvniť ich fyzický rozvoj a rast. Osobitne u adolescentov môže oslabenie svalového systému spôsobiť časté nutkanie na močenie, ťažkosti s kontrolou moču pri smiechu a kašli. Často sa stretávame aj s problémami nočného pomočovania u pacientov s nedostatkom železa.
Sideropenický syndróm má tiež vplyv na sliznice tráviaceho traktu, čo sa prejavuje trhlinami v rohoch úst, rohovými stomatitídami a zvýšenou náchylnosťou k tvorbe zubného kazu a paradentóze. Okrem toho môže dochádzať k zmenám vo vnímaní pachov. Pacienti s touto poruchou často vnímajú vône, ktoré ostatní nezaznamenajú, ako je napríklad vôňa krému na topánky, vykurovacieho oleja, benzínu, plynu, naftalénu, acetónu a mäkkých podkladov po daždi alebo lakov.
Zmeny sa prejavujú aj v súvislosti s aktuálnou chuťou. Dochádza k silnej túžbe ochutnať nepotravinové produkty, ako je zubný prášok, surové cesto, ľad, piesok, íl a mleté mäso, alebo obilniny.
Pri sideropenickom syndróme sa membrány horných a dolných dýchacích ciest môžu líšiť. Tieto zmeny môžu viesť k rozvoju atrofickej nádchy a zápalu hltana.
Nedostatok železa môže tiež ovplyvniť stav tráviaceho traktu, prejavujúc sa príznakmi ako je sideropenická dysfágia, suché sliznice pažeráka a potenciálne jeho poškodenie. Pacienti môžu začať pociťovať ťažkosti pri prehĺtaní najmä v noci alebo pri stave vyčerpania. Tento nedostatok železa môže tiež poškodiť tkanivá dýchacieho systému, čo vedie k postupnému atrofickému procesu žalúdočnej sliznice a vzniku atrofickej gastritídy.